Mari Okazaki „Czy chcesz zostać starą panną?”, czyli nie tak różowo jak na okładce [recenzja]

Niewiele jest w Polsce komiksu kierowanego stricte do płci pięknej – a obyczajowych historii o tym, jak to jest być kobietą w XXI wieku jest jak na lekarstwo. Na szczęście mamy wydawnictwo Hanami, które po raz kolejny ratuje sytuację. 

W okolicy tegorocznego MFKiG ukazała się ich nakładem jednotomowa manga Czy chcesz zostać starą panną? Mari Okazaki – autorki, którą polscy czytelnicy znają już z cyklu Suppli. W tomie zebrane są składające się w całość cztery historie trzech koleżanek, które spędzają dorosłe życie samotnie. Powody są różne: nie chcą się z nikim wiązać, a przynajmniej nie na stałe, są zadowolone ze swojej pracy i stylu życia, nie mają czasu. Jedno jest jednak wspólne: presja otoczenia, rodziny, a także samych mężczyzn. Atrakcyjne, inteligentne, samowystarczalne trzydziestokilkulatki bez stałego partnera jawią się w oczach społeczności jako anomalia.

Czy chcesz zostac stara panna foto

To nie jest komiks o ślubach i związkach, a raczej o wybieraniu innej drogi i badaniu gruntu. Mami, bohaterka pierwszej i ostatniej z czterech historii, zadaje sobie pytania: czy mając 36 lat można być samotną i szczęśliwą? Czy rodzina może mieć rację i powinna poszukać sobie mężczyzny, z którym zwiąże się na dobre i na złe, niezależnie od kosztu? W drugiej z opowieści Yukino rozstaje się z partnerem i poszukuje odpowiedzi na pytanie: jak to jest być samą i czy samotna trzydziestolatka może być szczęśliwa? Trzecia z postaci, Shimizu, poświęca się w całości pracy, ale powoli znajduje w tym nie tylko cel, ale też źródło przyjemności, rezygnując z pogoni za związkiem. Wszystkie trzy dziewczyny redefiniują szczęście na nowo, poza ramami wymagań społeczeństwa i rodzin.

Czy chcesz zostać starą panną? to adaptacja prozy Mami Amamiyi, nieżyjącej już japońskiej pisarki zajmującej się pozycją kobiet w dość restrykcyjnym, ale też ciągle się zmieniającym japońskim społeczeństwie. Z zamieszczonego na końcu mangi krótkiego wywiadu z Amamiyą i Okazaki wynika, że obie autorki były zadowolone ze współpracy. Mangaczka przelała w komiksową formę delikatność prozy pisarki i w swoim charakterystycznym, nieco onirycznym stylu oddała na planszach zmagania kobiet z samymi sobą. Dzięki temu dostaliśmy do rąk własnych słodko-gorzką opowieść o tym, że nie ma jednego przepisu na szczęście oraz że ogółowi trudno to zrozumieć, nawet gdy chce dobrze. To ciekawe spojrzenie, bardzo odświeżające w gąszczu romansideł albo opowieści o macierzyństwie, które na ogół są kierowane do kobiet. Brakowało mi dotąd czegoś nowego, nie komedii ani smętnej obyczajówki, która wykroczy poza utarte, stereotypowe ramy “kobiecej” literatury czy komiksu – pokaże inne podejście, więcej modeli kobiecości i przeżywania tejże. Okazaki z Amamiya to stworzyły, a Hanami przywiozło do Polski, co straszliwie im się chwali.

czy chcesz zostac stara panna recenzja

Skoro już mowa o Hanami – tu nadmienię tylko, że wydanie jest ok. Nie potknęłam się na niczym w tłumaczeniu, co było dość sporą obawą po Suppli, a całość wygląda ładnie. Nie zauważyłam uciętych marginesów czy podobnych wpadek – można więc uznać, że lektura jest całkiem bezpieczna dla komiksowych purystów 😉

Jeśli zastanawiacie się nad kupnem Czy chcesz zostać starą panną?, pragnę uspokoić: nie pożałujecie. Ta jednotomówka to naprawdę dobra, obyczajowa opowieść o kobietach dla kobiet. A że japoński punkt widzenia na te tematy leży stosunkowo niedaleko od naszego, polskiego, to tym bardziej warto przekartkować chociażby na próbę.

4 myśli w temacie “Mari Okazaki „Czy chcesz zostać starą panną?”, czyli nie tak różowo jak na okładce [recenzja]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s