fantastyka za darmo

Polska fantastyka za darmo – jest tego na pęczki [LISTA]

Już dawno przekonałam się, że czytniki i aplikacje do czytania są nie tylko wygodne, ale też dają dostęp do ogromu bezpłatnych opowiadań i książek. I to nie tylko klasyki, która już trafiła do wolnego dostępu, ale także świeżynek: pojedynczych tekstów i całych antologii. Także fantastyki.

Do tego podsumowania zainspirował mnie po części Qbuś-Pożeracz, który niedawno wrzucił u siebie zestawienie kilku konkretnych źródeł darmowej literatury, a częściowo zbliżający się termin wysyłania swoich nominacji do Nagrody im. Janusza A. Zajdla (tu możecie zagłosować – zachęcam!).

A wracając do tematu – poniżej ciekawe projekty, antologie, magazyny, o których nie każdy słyszał, a które zbierają polskich fantastycznych debiutantów (i nie tylko!). Podlinkowania znajdziecie najczęściej w tytułach 🙂

Tu także przypomnę mój wpis o bundlach – czyli bardzo tanich paczkach książek,często już od złotówki.

Darmowe zbiory i antologie

Darmowe antologie, zbiorki i większe publikacje fantastyczne.

Geniusze Fantastyki

To chyba największy projekt tego typu – 64 opowiadania debiutantów i znanych już pisarzy. Antologia wydana pod logiem Genius Creations, ale ekipa ją przygotowująca niewiele miała wspólnego z samym wydawnictwem, a pomysł wyszedł z zewnątrz.

gen

Fantazmaty

Zupełnie nowy projekt. Nadzoruje go ten sam trzon redakcyjny co Geniuszy, ale już bez podpierania się logiem wydawnictwa. Nad zbiorem pracowało kilkadziesiąt osób – pierwszy tom zawiera 20 opowiadań, drugi ukaże się jesienią. Na przyszły rok planowany jest kolejny zbiorek Umieranie to parszywa robota.

fanta

Fantazmaty II

No i doczekaliśmy się – w listopadzie 2018 do obiegu trafił drugi tom Fantazmatów. Tym razem 20 opowiadań, ponownie tylko w wersji elektronicznej, ponownie całkowicie za darmo. Tym razem nie miałam nic wspólnego z publikacją poza załatwieniem jednego patronatu – ale podglądałam prace zespołu i była naprawdę tytaniczna!

Fantazmaty_2_duza.png

Ostatni dzień pary 1 i 2

Dwa zbiory opowiadań w klimatach steampunka, w drugim tomie z niewielkim odchyłem w stronę postapo. Tom pierwszy to 20 tekstów, w tym sporo autorów młodych, ale dość znanych, np. Krzysztof Piskorski czy Anna Kańtoch (pobierz tutaj). W tomie drugim opowiadań znajdziemy aż 37! Tym razem przeważają mniej znane i debiutujące nazwiska, ale nie tylko – są choćby Marcin Podlewski czy Michał Cholewa (pobierz tutaj).

ostatni-dzien-pary-antologia

Antologia X 

Wydana przez zespół redakcji magazynu online Creatio Fantastica antologia fantastyki, której tematem przewodnim jest liczba 10. Publikacja ukazała się z okazji dziesięciolecia pisma. W środku, wbrew tytułowi, 24 teksty 🙂

X

Opowieści niesamowite

To kolejny projekt ekipy Fantazmatów – zbiór opowiadań Marcina Rusnaka, utrzymanych w konwencji cyberpunka i postapo (czasem też troszkę fantasy). Mamy 13 tekstów, których część już możecie znać – zbiór był kiedyś publikowany „tradycyjnie – uzupełnionych o świeżynki.

Opowiesci-niesamowite-rusnak

Antologie Metro 2033

Dotąd ukazały się cztery tomy. Były dodawane za damo do niektórych książek z Uniwersum Metro 2033, ale są też cały czas dostępne jako darmowe e-booki. Większość tekstów to fanowskie opowiadania publikowane i zgłaszane w serwisie fanów Metro 2033.

metro-antologie

Fantastycznie nieobliczalni

Ciekawy przypadek – wydawnictwo SQN niejako samo z siebie wydało darmową, elektroniczną antologię swoich autorów. Wiadomo, marketing, ale jaki pyszny! W środku teksty jedenastu autorów, w tym takich jak Jakub Małecki (!), Jacek Lukawski, Jakub Ćwiek czy Aneta Jadowska (a obok kilku świeżaków, np. Tomasz Marchewka i Aleksandra Radlak). Zdecydowanie warto zerknąć.

fantastycznie nieobliczalni

Lem. Antologia

Sześć opowiadań wybranych specjalnie na Krakowskie Przystanki Literackie. W zbiorku znajdują się teksty: Science fiction: beznadziejny przypadek – z wyjątkami, Terminus, Nowa Kosmogonia, Tragedia pralnicza, Maszyna Trurla oraz O ewolucji.

lem antologia

Rok 2012 

Jak wskazuje nazwa – to starsze teksty. Antologia nie jest stricte fantastyczna, ale tego gatunku w niej sporo. Zbiera najpopularniejszych w tamtym okresie autorów z platformy selfpublishingowej/wydawniczej RW2010, w tym np. Romualda Pawlaka.

2012

I odpuść nam nasze winy

Antologia polskiego horroru pod wezwaniem Magazynu Histeria. 7 opowiadań, prawie 170 stron – czego chcieć więcej?

ionnw

Czarna kokarda

Kolejna antologia polskiego horroru, tym razem od magazynu i portalu Grabarz Polski. 11 opowiadań, wśród autorów Kain, Kurcz Jr i Cichowlas. Do tego ładnie złożone – a to nie zawsze jest normą 😉

czarna

Dwumiesięcznik SOFAnumer o fantastyce

Nieistniejący już magazyn literacki; jeden z numerów w całości poświęcono fantastyce. Potraktowałam go jako antologię 🙂

Okładka_full

Magazyny fantastyczne za darmo

Magazyny i ziny fantastyczne dostępne za darmo w formacie cyfrowym.

Szortal

Co miesiąc portal publikuje magazyn Szortal na wynos z krótkimi formami literackimi podszytymi fantastyką, recenzjami, często też innymi atrakcjami. Co kwartał ukazuje się Szortal Wydanie Specjalne.

szortal

Magazyn Biały Kruk

Bardzo przyjemny internetowy magazyn literacki tworzony przez grupkę pasjonatów. Wewnątrz sporo opowiadań, raczej młode, mało znane nazwiska, ale warte uwagi (pojawiała się np. Aleksandra Cebo, której teksty bardzo lubię).

białykruk

Silmaris

Nieduży magazyn, ale ma już na koncie 9 numerów! Zawiera głównie opowiadania debiutantów i recenzje. Bardzo miłe przeglądadełko, warte uwagi – przejrzyjcie koniecznie 🙂

silmaris

Smokopolitan

Czyli prasowy przebój fantastyczny – wszedł z przytupem na listę poczytnych magazynów i z tego, co mi wiadomo, lubiany jest zwłaszcza przez młodszych członków fandomu (czyt. tych urodzonych po 1985). W wersji elektronicznej jest darmowy, ale chętni mogą kupić wersję papierową.

smokopolitan-fantastyka-za-darmo

Czas Fantastyki

Pięć numerów tego analitycznego, krytycznego magazynu można pobrać za darmo ze strony Narodowego Centrum Kultury. Jest trochę prozy, ale to głównie publicystyka – nie powinno się jej jednak pomijać, bo po prostu jest dobra.

czas-fantastyki

Magazyn Histeria

Wspomniany już wyżej magazyn skupiający się na horrorze. Polscy autorzy, sporo konkursów literackich, generalnie jeśli ktoś horror lubi – na pewno znajdzie coś dla siebie.

hosteria

Grabarz Polski

Magazyn, a teraz także portal o horrorze. Można tam pobrać wszystkie numery pisma, a w nich – dziesiątki opowiadań polskich autorów.

grabarz

Świt Ebooków 

To nie magazyn literacki, a raczej periodyczna publikacja o e-czytaniu, ale zawiera także opowiadania. Wszystkie numery są za darmo.

świt-ebookow

Creatio Fantastica

Akademicki, analityczny magazyn o fantastyce (stąd trafiają się recenzje na 13 stron, zahaczające o takie pojęcia jak „koło hermeneutyczne” na przykład). Zawiera masę tekstów publicystycznych, ale trafiają się też opowiadania – przejrzyjcie spisy treści 🙂

creatio

Informator GKF

Gdański Klub Fantastyki od lat niezmiennie wydaje informatory. Akurat opowiadań w nich niewiele, za to jest co nieco publicystyki, często bardzo ciekawej. Warto zerknąć – online dostępne jest archiwum o 1987 roku!

gdański-lub-fantastyki

Portale/ziny fantastyczne

Strony, na których znajdziemy dostępne za darmo opowiadania fantastyczne po polsku.

Fantastyka Polska

To pierwsze co przychodzi na myśl: ogromny zbiór e-booków ze starszymi i nowszymi tekstami uznanych polskich autorów. Uaktualniany rzadko, ale i tak jest czytania na całe tygodnie. Znajdziemy tu i Marka Baranieckiego, i Anne Kańtoch, Wiktora Żwikiewicza i Ewę Białołęcką. Brać i czytać 🙂

fantastyka-polska

Esensja

Pełnoletni już internetowy zin z dużym działem literackim. Publikują tu autorzy raczej nieznani, często „jednostrzały” lub debiutanci, ale znajdą się nazwiska znane z książek, jak Konrad T. Lewandowski czy Milena Wójtowicz.

esensja

Fahrenheit

A to już staruszek – zin założony w 1997 roku. Mają na stronie trochę opowiadań od autorów bardziej i mniej znanych. Z tych pierwszych można wspomnieć choćby Agnieszkę Hałas i Andrzeja Sawickiego.

fahrenheit

Fantastyka.pl

Portal Nowej Fantastyki, na którym rzesza użytkowników publikuje i wzajemnie ocenia swoje teksty. Kryją się pod pseudonimami, jednak część to znani już autorzy, jak np. Magdalena Kucenty.

fantastyka

Archiwum Fenixa 

Po reaktywacji Fenixa jako antologii twórcy zaczęli budować archiwum – znajdują się tu opowiadania i teksty publicystyczne ze starych numerów magazynu.

fenix-antologia

Opowiadania nominowane do Zajdla

Zajdlowskie teksty można rokrocznie znaleźć w różnych zbiorkach, na blogach autorów czy zebrane na stronach. Poniżej znajdziecie zebrane dwie:

Pozostałe niestety najwyraźniej spadły z rowerka, tfu, ze strony albo nie umiem ich znaleźć.

Pojedyncze publikacje

Opowiadania opublikowane często jako materiały promocyjne lub d autorów z kręgu selfpublishingu.

darmowe opowiadania

Na pewno coś ominęłam – jeśli znacie źródła, których nie wymieniłam, podrzućcie w komentarzach, dołączę do wpisu 🙂

Fot. główne: Katrina S./Piabay

PS – jeśli masz ochotę kupić jakąś nowszą książkę i jednocześnie wesprzeć mojego bloga, proponuję kliknięcie w te linki:

Kupując tędy, pomagasz Matce Przełożonej! 🙂

Reklamy

9 uwag do wpisu “Polska fantastyka za darmo – jest tego na pęczki [LISTA]

 1. „Ostatni dzień pary” miałam przyjemność czytać i osobiście uwielbiam tekst Piskorskiego ❤ Cały zbiorek jest dla mnie raczej "normalny" – bez wow, ale też bez bólu, ale "Małpiarnie" uwielbiam 😀

  Polubienie

   1. To fakt. Ja dzięki Tobie zorientowałam się teraz od kogo należy pierwsze opowiadanie (wcześniej nazwiska nie znałam). I pamiętam, że moja reakcja na nie była „meh, takie to niby ładne, ale zwyczajne”. I teraz nie wiem, czy brać się za jakąś książkę tej pani 😀

    Polubienie

 2. Świetny robota!
  „Geniuszy fantastyki” czytuję sobie od czasu do czasu. Szczególne wrażenia wywarły na mnie 2 nazwiska: Rafał Cuprjak i Maria Dunkel.
  Większość z wymienionych przez Ciebie tytułów przynajmniej kojarzę, ale zwróciłaś moją uwagę na kilka perełek, które mogłem przeoczyć. „Czas Fantastyki” upadł nim zdążyłem go zaprenumerować, a tu proszę… w sieci jest kilka numerów. Kilkunastolatka, którym wtedy byłem niezmiernie fascynowało, czym jest ta zaawansowana strona fantastyki. 😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s