Fantastyczne romanse, czyli najciekawsze wątki romantyczne w literaturze fantastycznej [LISTA]

To w sumie niezły problem: znaleźć dobry, fantastyczny romans. Większość autorów albo ucieka w tym wypadku w paranormal romance lub erotykę z wilkołakami w tle, albo traktuje wątek romantyczny po macoszemu i z buta.

Na szczęście można znaleźć perełki – poniżej moje ulubione powieści fantastyczne, w których romans odgrywa dużą rolę, ale nie jest przytłaczający. Ba – czasem wręcz jest postawiony na głowie!

Naomi Novik Wybrana

To baśniowa historia, w której wątek romantyczny jest ważny, ale nie najważniejszy. Uczucie, które rozwija się powoli między Agnieszką a Smokiem jest chwiejne i niepewne – on jest wiekowym czarodziejem, ona nastoletnią, upartą służką, ofiarowaną mu przez ludzi z wioski. Od niechęci i obojętności przechodzi do przyjaźni, a potem do czegoś więcej, czego sami bohaterowie nie potrafią początkowo zidentyfikować. Ale nadal to nie miłość, a obowiązek wysuwają się w tej historii na pierwszy plan. Romans jest tu naprawdę świetnie napisany.

wybrana novik

Melinda Salisbury Cóka Zjadaczki Grzechów

córka zjadaczki grzechów

W tej trylogii historie miłosne mamy aż trzy, a każdą zupełnie inną. W pierwszym tomie, Córce Zjadaczki Grzechów, samotna, odizolowana dziewczyna poznaje pierwszego człowieka, który się jej nie boi i nie traktuje jak wroga – jej uczucie do niego rozkwita nieśmiało i niepewnie. W drugim, Śpiącym Księciu, miłość wiejskiej uzdrowicielki do tajemniczego przybysza rodzi się z ciekawości i – ponownie – osamotnienia, ale przeradza się w mocną linę łączącą ich losy. A w Jej wysokości Marionetce autorka stawia motywy z pierwszego tomu na głowie, pokazując skutki zdrady, niepewność oraz… nowe uczucie, budowane na solidnych fundamentach zaufania i przyjaźni. I cały czas nie zapomina o głównej osi fabuły!

Marie Rutkoski Niezwyciężona

niezwyciężona

Ta młodzieżowa seria opiera się głównie na romansie – ale podanym w bardzo smacznym wydaniu. Bohaterowie, Arin i Kestrel, to nietypowi kochankowie, połączeni relacją dryfującą od miłości do nienawiści. Rutkoski nie pomija etapów żalu, obsesji czy po prostu ciekawości. A wszystko to w fantastycznych realiach Kestrel to córka potężnego, zdolnego generała, który dekadę wcześniej podbił i zniewolił Herrańczyków. Arin to niewolnik i przywódca rebeliantów, który zostaje sprzedany Kestrel jako domowy kowal. Są swoimi wrogami, na dodatek, cóż, emocjonalnie niedojrzałymi i doskonale nieświadomymi tego, co się z nimi dzieje. A gdy się orientują – jest już poniekąd za późno.

Tu uwaga – w Polsce Niezwyciężoną wydawała Feeria Young, jednak z powodu słabej sprzedaży zrezygnowała z wydania trzeciego tomu. The Winner’s Kiss można dostać wyłącznie po angielsku.

Sally Green Zła krew

3

Och, ta seria. Tu sama czuję skomplikowaną miłość-nienawiść 😉 Wątek romantyczny w cyklu Green pojawia się na poły niepostrzeżenie, ale gdy już wkrada się na karty, to staje się bardzo istotnym elementem fabuły – nie przytłaczając jednak głównej osi wydarzeń. Główny bohater, Natan, ze względu na to, co wygląda na zespół Aspargera, jest nieprzystosowany społecznie. Nie pomaga też bycie izolowanym wyrzutkiem, maltretowanym przez rówieśników i ignorowanym lub nienawidzonym przez dorosłych. Dlatego obserwowanie, jak uczy się emocji jest świetnym czytelniczym doświadczeniem a to, jak poznaje miłość, chwyta za serce.

Marta Krajewska Wilcza dolina

wilcza dolina.jpg

Tu inny przypadek. Krajewska w Idź i czekaj mrozów skupiła się przede wszystkim na opisie świata, który zbudowała, niezwykłej mieszanki historii i fantastyki opartej na słowiańskich wierzeniach i popularnych mitach. Ale w pewnym momencie pojawia się wątek romantyczny, w który zostają zaplątani bardzo odmienni bohaterowie. To historia strachu, fascynacji, akceptacji i przywiązania, ale też dziwnej obsesji. Dobrze napisana i bardzo przypadająca do serca.

Gail Carriger Protektorat parasola

protektorat parasola.jpg

Na wpół steampunk, na wpół alternatywna, wiktoriańska rzeczywistość, w której wilkołaki i wampiry są pełnoprawnymi członkami brytyjskiego społeczeństwa. Lekko sensacyjna opowieść o Alexii Taraboti, kobiecie mającej niezwykłą moc, zbacza w stronę smacznego romansu, gdy bohaterka spotyka lorda McCona, alfę watahy wilkołaków. Wzloty i upadki tego niezwykłego związku – i to nawet po szczęśliwym ślubie – są świetnym smaczkiem w historii, ściśle związanym z intrygami związanymi z klasowym społeczeństwem, rasizmem czy po prostu złą wolą czarnych charakterów. To przyjemna lektura z nieinfantylnymi bohaterami! Niestety ponownie – w Polsce ukazały się 4 z 5 tomów, ostatni więc dostępny jest tylko po angielsku.

Marion Zimemer Bradley Mgły Avalonu

mgły avalonuTu jeszcze inny przykład. Romans jest niejako wpisany w samą naturę mitu arturiańskiego, więc musiał pojawić się także w cyklu Marion Zimmer Bradley. Wybija się jednak na tle tej epickiej historii o powstawaniu i upadku pewnego imperium, przemianach religijnych i społecznych, a przede wszystkim o niezwykłych kobietach i ich ukochanych. Miłość w Mgłach Avalonu zmieniała bieg wydarzeń i przyszłość świata. I I podana została w sposób absolutnie fantastyczny: nienachalny, smaczny, ale też nie uciekając od tabu.

 

 

Poboczne wątki romantyczne

Są takie fantastyczne pary, które napędzają akcję najlepszych książek, mimo że ich związek często jest na dalekim planie opowieści. Jeśli szukacie ciekawych motywów romantycznych, które jedynie pobrzmiewają w tle historii, to mam kilka propozycji.

Yennefer i Geralt – cykl o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego

To chyba jeden z najciekawszych związków w naszej literaturze fantastycznej. Niby razem, często osobno, łączy ich relacja trudna do zdefiniowania. Na pewno jest w niej miłość, ale też sporo uporu, gniewu i nieporozumień. I cały czas rozgrywa się w tle głównych wątków.

yen and geralt.jpg
Art – Nastya Kulakovskaya, DA

Ged i Tenar – Ziemiomorze Ursula le Guin 

Ta para też nie miała lekko. Tenar zakochała się w Gedzie, co ocaliło mu w sumie życie, ale potem ich ścieżki się rozchodzą, by drażnić czytelnika przez resztę opowieści. To ładnie poprowadzony wątek, dobrze uzupełniający całą serię.

ged and tenar.jpg
Fragment okładki brytyjskiego wydana Grobowców Atuanu

Sjenit, Alabaster i Innon – trójkąt miłosny z Piątej pory roku N.K. Jemisin

Związek tej trójki był ciekawym dopełnieniem relacji,w które wchodziła w książce Sjenit. Oparty na pożądaniu, ale też potrzebie bliskości i przyjaźni, był ciekawą odskocznią od cięższych tematów z głównej osi fabularnej.

sienit-alabaster-innon.jpg

Zadra i Brand – Morze Drzazg Joe Abercrombie

Odrzucona, niepasująca do swojej społeczności dziewczyna o charakterze knajpianego osiłka oraz chłopak z dobrej rodziny, połączeni powołaniem na okręt ministra wyruszającego w egzotyczne krainy – czyta się cudnie!

półświata.JPG
Amerykańska okładka Pół świata – Zadra w centrum, Brand po lewej

Pozwoliłam sobie także wkleić notatkę od Wiedźmy, która ma nosa do fajnych, bardzo babskich romansów w fantastycznych realiach. To już często erotyki, a przynajmniej dość… gorące historie:

U Ilony Andrews to zależy – Kate Daniels ma ważny wątek romantyczny, ale rozpisany na 5 tomów (wydane po polsku). On the Edge (wydane po polsku, ale nie pamiętam tytułu), z kolei w każdym tomie jest inna para, uczucia są ważne, ale też nie są główną osią fabularną, dzieją się trochę przez przypadek. Inkeeper Chronicles zawiera romans rozpisany na 3 tomy i on się w sumie zadziewa dopiero w ostatnim (ale seria jest przepyszna). A w Hidden Legacy to jest romans, dużo, bardzo, ale smacznie. Wszystkie też warsztatowo są dobre.

Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie 😉

17 myśli w temacie “Fantastyczne romanse, czyli najciekawsze wątki romantyczne w literaturze fantastycznej [LISTA]

 1. Chciałam dorzucić swoje trzy grosze, ale w sumie okazało się, że ze wszystkimi punktami, które znam tak bardzo się zgadzam (no dobra, co do Krajewskiej się nie zgadzam – tam są trzy wątki romantyczne i w sumie ten główny jest najmniej ciekawy).:P Ale dorzucę jeszcze od siebie:
  1. „Niecnych Dżentelmenów” Scotta Lyncha – tam jest kilka smakowitych wątków romantycznych, niestety, pojawiają się dopiero w drugim i trzecim tomie.
  2. „Świat Dysku” i cały rozwijający się wątek związku Marchewy i Angui.
  3. „Historię naturalną smoków” – choć niektórzy marudzą, że za mało romansowania tam było, ale mnie bardzo odpowiada ten typ narracji.
  4. „Cyrk Nocy” – tego się nie da opisać, to trzeba przeczytać.

  Polubione przez 1 osoba

   1. Znaczy ten, jak nie chcesz zaczynać kolejnego cyklu, którego skończenie zajmie autorowi zapewne najbliższe dwadzieścia lat, to lepiej nie znajduj 😛 Obecnie średni czas oczekiwania na kolejny tom to jakieś 5 lat…

    Polubienie

 2. Z fantastyki tzw. „wschodniej” dorzuciłabym „Wiedźmę” Olgi Gromyko – cały cykl, i „Kroniki dziwnego królestwa” Oksany Pankiejewej. Tam aż iskrzy… Międzygatunkowe wątki romansowe przewijają się też w całej „Heksalogii o wiedźmie” Anety Jadowskiej.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Tego akurat nie czytałam – przyznam, że z Papierowym Księżycem jest mi rzadko kiedy po drodze. A Jadowska… Cóż, to przesympatyczna kobita z głową na karku, ale jej książek nie znoszę 😀 Nie mogę z czystym sumieniem polecić więc.

   Polubienie

 3. Ale… Ale… „Wybrana”? :O

  [SPOJLERY!]

  Zdecydowanie nie spodziewałam się jej w zestawieniu o dobrych wątkach romantycznych 😉 Miałam dokładnie przeciwne uczucia, głównie dlatego, że od początku nie byłam w stanie polubić Smoka, bo zachowywał się jak skończony buc. Cokolwiek by nie zrobił… Nie potrafiłam zrozumieć, jak miałoby to wywołać choć gram cieplejszych uczuć ze strony Kasi. A scenę, w której mała prawie go wzięła siłą, czytałam już z szeroko otwartymi oczami, zastanawiając się, co tu się w ogóle odstawia i czy czasem nie brakuje mi jakichś rozdziałów w książce, bo DLACZEGO. Tak, było wcześniej napięcie i pomniejsze scenki, ale… kompletnie dla mnie niewiarygodne.
  I nawet bym to olała, ale cała reszta książki nie potrafiła nadrobić ani postaciami, ani fabułą 😦

  Także no, jak się możesz domyślić, oczekiwałam od tej książki wiele i jestem ździebko rozgoryczona 😉

  Ale żeby nie było, że tylko marudzę, to radośnie przyklasnę wyborowi „Bezdusznej” (i reszty), bo o borze zielony, jakie to było fajne 😀 I opowieść całościowo, i wątek romansowy. Dorwałaś się do piątego tomu po angielsku?

  Natomiast bardzo, bardzo ostrzę sobie ząbki na książki pani Krajewskiej – wcale nie tylko przez fakt, że na ich okładkach jest wilk :3 Mam akurat fazę na wszelkie słowiańskie wątki i szukam dobrych opowieści w takich klimatach 🙂

  Polubienie

  1. Agnieszka, nie Kasia 😉

   „Wybraną” byłam i jestem urzeczona – to już kwestia subiektywnego odbioru 🙂

   A co do Krajewskiej – wczoraj skończyłam „Zaszyj oczy wilkom”. Powiem Ci, że mam teraz focha na autorkę 😛

   Polubienie

   1. Damn, czułam, że pomyliłam imiona -,- Jasne, jasne, że subiektywny odbiór, byłam po prostu zaskoczona, jak BARDZO był on różny 😉 I trochę zazdroszczę, bo tak bardzo chciałam, żeby „Wybrana” mnie zauroczyła… *ciężki wzdech*

    Ale na Krajewską masz foch z cyklu „zabiłabym, bo nie napisała jeszcze trzeciej części, ale nie mogę zabić, bo NIE NAPISAŁA JESZCZE trzeciej części”? Czy foch, bo było źle? (:

    Polubienie

  2. Polecam cykl „Kwiat Paproci” Katarzyny Bereniki Miszczuk. Świetny, pełen humoru i słowiańskich legend. Pierwszy tom, „Szeptucha”, pochłonięty niemalże bez wytchnienia.

   Polubienie

   1. Znane, przeczytane, nawet wspominałam o nim tu na blogu. Autorka miała ciekawy pomysł, ale książka jest słaba jak rozwodnione piwo, a główna bohaterka jest jedną z najgłupszych postaci kobiecych, jakie spotkałam 🙂 Ale przynajmniej nie jest Mary Sue, to trzeba oddać twórczyni.

    Polubienie

 4. ekhm, to raczej nie wątki romantyczne – a książki poświęcono romansowi w których fantastyka jest tylko sztafażem.
  MZB tutaj faktycznie nie pasuje 🙂

  Polubienie

 5. „Wybraną” ciągle planuję przeczytać.
  „Mgły Avalonu” za mną chodzą cały czas też.
  Z pozostałych, znam tylko wątek miłości Geralta i Yenefer, którym się swego czasu zachwycałam. Bardzo, bardzo. A jak jakiś czas temu usłyszałam piosenkę „Wilcza zmieć” (ale nie wersję z gry, tylko wykonanie studia Accantus), to mi się przypomniał ten wątek i przepadłam znowu. 😀
  To znaczy czytałam „Bezduszną” i pierwszy tom o Kate Daniels, ale nic z nich nie pamiętam.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s