V.E. Schwab “Mroczniejszy odcień magii” – fajna wariacja na temat magii [recenzja]

Mroczniejszy odcień magii to jedna z tych książek, które mnie nie porwały, ale jednocześnie widzę, że są naprawdę niezłe i warto je polecać.

Przede wszystkim, mimo że domyślnym odbiorcą tej książki jest czytelnik nastoletni, Victoria Schwab unika popularnych klisz obecnych w literaturze YA, a przy tym pisze tak, że z przyjemnością czyta to także osoba dorosła. Po drugie, powieść co prawda jest kontynuowana – są kolejne dwa tomy – ale zakończenie pierwszej części pozwala spokojnie odłożyć Mroczniejszy odcień magii na półkę i nie sięgać po kolejne, jeśli – tak jak ja – uznacie, że jesteście usatysfakcjonowani pojedynczym spotkaniem. To niezwykle odświeżające!

Mroczniejszy odcień magii - Schwab

Ale jak to jest pisane?

Tak jak wspomniałam, Schwab pisze w sposób, który odbiega od standardowego dla YA prowadzenia bohaterów i fabuły. Świat przedstawiony opiera się na pomyśle istnienia czterech równoległych, geograficznie identycznych światów, które główny bohater, Kell, nazywa kolejno Londynem Szarym, Czerwonym, Białym i Czarnym. W każdym z nich istnieje oparta na żywiołach magia, obecna w różnym natężeniu. W Londynie Szarym praktyczne już jej nie ma, w Czerwonym mamy równowagę między magią a korzystającymi z niej ludźmi, w Białym mieszkańcy agresywni nadużywają mocy, a ta odpłaca im się podobną agresją, zaś Czarny, odcięty od pozostałych, pełen jest skażonej, złej magii i prawdopodobnie martwy. Muszę przyznać, że już sam ten setting bardzo mi się podoba i daję książce wielki plus za ciekawe podejście do tematu.

Mroczniejszy odcień magii - Schwab

W Mroczniejszym odcieniu magii akcja toczy się bardzo szybko. Narracja początkowo skupia się na Kellu, głównym bohaterze, jednym z dwóch istniejących w Londynach magów krwi, antarich. Dzięki swoim zdolnościom może przenosić się pomiędzy światami, co skrzętnie wykorzystuje rodzina królewska. Młodzieniec wpada po uszy w kłopoty, gdy nieświadomie przenosi z Białego Londynu potężny artefakt. Tu wkracza na scenę Lila, chłopaczyca z Szarego Londynu, która przypadkiem okrada Kella właśnie z tego artefaktu. Ich losy łączą się ze sobą (odświeżająco – nieromantycznie!) i zmuszają do połączenia sił w walce z mocą artefaktu i spiskiem mającym na celu przejęcie mocy Czerwonego Londynu przez okrutne rodzeństwo władające Białym. Takie skupienie narracji na dwójce bohaterów, z niewielkim udziałem postaci drugoplanowych, wyszło książce na dobre: nie mamy tu masy nazwisk do zapamiętania, skomplikowanych intryg i wątków pobocznych. Jest stosunkowo prosto, klarownie i interesująco, a Schwab dzięki temu może nam dobrze nakreślić charaktery Lili i Kella i ładnie prowadzić ich ewolucję.

mroczniejszy odcień magii

Polecam z pewną dozą ostrożności

Trudno mi dokładnie określić, dlaczego Mroczniejszy odcień magii nie przypadł mi do serca. To naprawdę niezła książka – wychodząca poza popularne klisze, fajnie napisana, oparta na ciekawych założeniach. Nie mam ochoty sięgnąć po Zgromadzenie cieni, drugi tom, który ma się ukazać na dniach – pierwsza część została satysfakcjonująco domknięta, mimo pozostawienia kilku luźnych wątków. Mam wrażenie, że książka była zbyt spokojna jak na mój gust, zbyt poukładana. Jednak widzę, że funkcjonuje prężny i ciekawy fandom Odcieni magii, więc mogę po prostu marudzić 🙂 Generalnie – polecam, warto spróbować!

W skrócie

Zalety

 • dobrze napisana
 • ciekawy świat przedstawiony
 • ciekawy system magii
 • interesujący główni bohaterowie
 • można bezboleśnie skończyć na pierwszym tomie

Wady

 • za spokojna
 • brak tej “iskry”
 • V.E. Schwab Mroczniejszy odcień magii
 • wyd. Zysk i S-ka
 • 408 stron
 • lipiec 2016

6

Jedna myśl w temacie “V.E. Schwab “Mroczniejszy odcień magii” – fajna wariacja na temat magii [recenzja]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s