Garden of Words – najładniejsze anime na świecie

Nie tylko książkami człowiek żyje, czasem musi obejrzeć coś ładnego. Właśnie skończyłam krótki, 45-minutowy film Garden of Words (Ogród słów) – i muszę się nim z wami podzielić. To najładniejsza animacja, jaką widziałam.

Makoto Shinkai, animator i reżyser, najbardziej znany jest z zeszłorocznego filmu, który podbił całą Azję, a w Japonii stał się wręcz fenomenem: Kimi no na Wa, czyli Twoje imięOgród słów jest może mniej przebojowy, ale za to animowany tak, że nie można oderwać od tego filmu oczu.

9

8

Ogród słów to bardzo liryczny obraz. Jego bohaterami są Akizuki, piętnastoletni uczeń, który deszczowe poranki spędza w parku zamiast iść do szkoły, oraz Yukino, dorosła kobieta, która w tym samym parku poszukuje spokoju i odpoczynku. Akizuki ma marzenie: zostać szewcem i tworzyć buty. Ale odkąd spotkał Yukino, której imienia nawet nie zna, jego spokój i jasno określony tor myśli zostają zaburzone.

11

Większość Garden of Words to długie, statyczne ujęcia… deszczu. Do tego panorama miasta, widok na park. Shinkai buduje w ten sposób cudowną atmosferę: pełną emocji i poezji. Doskonale dawkował informacje na temat bohaterów, skupiając się na Akizukim, a bardzo oszczędnie prezentując Yukino, by doprowadzić do dramatycznego finału. Jego bohaterowie zachowują się realistycznie, przeżywają głęboko to, co się dzieje, a ich motywacje są po prostu jasne i klarowne. Całość dodatkowo idealnie podbija muzyka, dobrana w punkt i po prostu ładna. Ale to nie najlepsza część tego anime.

I tu dochodzę do sedna: Garden of Words jest piękne. Animacja jest niesamowita. Nie mogłam przestać patrzeć, musiałam cofać oraz i oglądać fragmenty raz jeszcze. Najlepiej wyglądają ujęcia deszczu i wody, ale nie tylko. Sami zobaczcie.

10

1

7

2

5

Fabuła jest ciekawie skonstruowana, ale to animacja jest siłą tego anime. Tworzy oniryczny, poetycki nastrój, cudownie prowadzi widza od pory roku do pory roku, od wydarzenia do wydarzenia. Sekwencje, które w teorii powinny być nudne – wspomniane panoramy miasta, padający deszcz, widok pustej sali – zyskują rang równą w ważności scenom z udziałem bohaterów.

6

3

Zdecydowanie warto to obejrzeć. To piękny film – fabularnie może nie powala na kolana, jest raczej standardowy, chociaż ciekawy, ale muzyka i animacja są po prostu magiczne. Gorąco polecam!

  • Makoto Shinkai Ogród słów / Garden of Words / Kotonoha no Niwa
  • 2013

8

5 myśli w temacie “Garden of Words – najładniejsze anime na świecie

  1. Szczerze mówiąc, to próbowałam oglądać to anime, ale mnie straasznie znudziło. Owszem animacje były piękne, ale klimat usypiający;P ale po takiej pozytywnej recenzji, może do niego wrócę:)

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s