Leigh Bardugo „Szóstka Wron” – recenzja

Powieść  łotrzykowska i fantasy dla młodzieży w jednym? A i owszem. „Szóstka Wron” jest moją drugą lekturą w tym roku i pierwszą udaną. Chociaż nie na 100 procent.

Wokół Leigh Bardugo krążyłam od jakiegoś czasu. „Trylogia Grisza” odstraszała mnie wydawcą (Papierowy Księżycu, czemu wybierasz spoko książki, ale twoje tłumaczenia  są takie złe?!), więc odkładałam zakup na bliżej nieokreśloną przyszłość. Wtedy z pomocą przyszedł Mag, zapowiadając pierwszy tom dylogii „Szóstka Wron”. Łyknęłam tę książkę szybko i z ogromną przyjemnością.

15822616_1934762753411276_6596574061685888003_n

Zacznijmy od tego, że fabuła jest wciągająca. Kaz Brekker, szybko pnący się po szczeblach portowej hierarchii młodociany gangster, dostaje niemożliwe do wykonania zadanie: włamać się do niezdobytej twierdzy na północy i wydobyć stamtąd ważnego więźnia. A że pieniądz z tego ma być dobry, Kaz podejmuje wyzwanie. Gromadzi ekipę szumowin, więźniów i przestępców i wyrusza do Lodowego Pałacu.

No i początek jest w dechę: grupa „tych złych” wyrusza na samobójczą misję, by zdobyć kupę kasy. Czytałabym! Dalej też nie jest źle. Bardugo pozwala nam po kolei poznać szóstkę naszych bohaterów, oddając im na przemian głos jako narratorom. Kaz, bezwzględny i nadprzeciętnie inteligentny, znany w portach Baryłki jako Brudnoręki; Inej, czyli Zjawa – włamywaczka, akrobatka, którą Kaz wykupił z burdelu; Nina, grisza-ciałobójczyni, mogąca jednym ruchem zatrzymać czyjeś serce; Matthias, łowca czarownic z północy, który przez Ninę skończył w najbardziej piekielnym więzieniu kraju; Jesper, snajper-hazardzista; Wylan, wygany przez ojca-kupca z domu, specjalista od bomb. Taka mieszanka sugeruje niezłą rozrywkę dla tych czytelników, którzy mają radochę ze śledzenia relacji bohaterów.

kevinvada

A że powieść ma być łotrzykowska (no może bez wątku społecznego), to akcji i popisów nam nie zabranie. Będą strzelaniny, walki w zaułkach, wybuchy, słowem: dzieje się. Dopiero w trakcie infiltracji Lodowego Pałacu coś zacznie zgrzytać – nieco za dużo w tym wszystkim będzie zbiegów okoliczności – ale i tak nie umniejszy to przyjemności z lektury. Ba, w sumie nie przeszkadza to w ogóle! Wygląda na to, że pani Bardugo to naprawdę sprawna autorka, świetnie obeznana w swoim fachu, bo nawet niedociągnięcia maskuje fajnym stylem, lekkością pióra i pomysłowością. Generalnie powiem z miejsca: „Szóstkę Wron” czytałam się z ogromną przyjemnością i miałam z tej książki mnóstwo zabawy.

Niestety, Bardugo udało się zepsuć tę mieszankę. Bo musimy pamiętać, że „Szóstka Wron” to powieść młodzieżowa – więc mimo że zaczyna się z przytupem i fajerwerkami, dość szybko wprowadzone zostają zmiękczenia. Przede wszystkim – bohaterowie są nastolatkami. Inej ma szesnaście lat, Kaz siedemnaście, reszta niewiele więcej. Cały czas mi to zgrzytało – bagaż doświadczeń, przestępcza przeszłość i dojrzałość bohaterów ustawiałaby ich raczej w przedziale 21-25, w najlepszym przypadku, możliwe że nawet starszym. To raz. Dwa, bardzo szybko nasze bezwzględne gangsterskie pomioty z przeklętego miasta Baryłki okazywały się mięknąć. Nie chodzi tylko o wątek rodzącej się przyjaźni i zaufania między nimi – to nie problem. Tu kłopotliwe były raczej sytuacje takie jak w przypadku Matthiasa i Niny. Świetnie narysowana w powieści relacja miłość-nienawiść nieco zbyt szybko i bezproblemowo przerodziła się w miłość i przywiązanie. Nie pomaga także wprowadzony nieco na siłę wątek LGBT (a raczej próba jego wprowadzenia, bo najwyraźniej autorka nie do końca wie, co chce zrobić).

szostka_wron

Ostatecznie więc ocenę nieco obniżam. Jednak zaznaczam: „Szóstka Wron” to bardzo fajna powieść przygodowa i awanturnicza. Na dodatek jest druga część (w Polce – pod koniec marca 2017), a całość zamyka się w dylogii, więc tym bardziej warto sięgnąć. Naprawdę!

  • Leigh Bardugo „Szóstka Wron”
  • wyd. Mag
  • 496 stron
  • wrzesień 2016

7

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Leigh Bardugo „Szóstka Wron” – recenzja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s