Dinozaury, jakich nie znacie – w albumie

„All Yesterdays: Unique and Speculative Views of Dinosaurs and Other Prehistoric Animals” – tej książki w Polsce nie uświadczymy, a szkoda. To album, zaledwie stustronicowy, wydany w 2012 roku w USA, zbierający na swoich kartach wizje dinozaurów, jakich nie znamy. Dałabym wiele, żeby położyć na nim swoje łapska.
Nieliczne Grafiki Scotta Hartmana, znanego w paleontologicznym światku artysty zajmującego się rekonstrukcją szkieletową – tu znajdziecie jego niesamowitą stronę – pokazują, w myśl podszeptów trójki autorów, dinozaury w nietypowych ujęciach i sytuacjach.

Autorzy to też nie byle kto. Paleozoolog Darren Naish oraz dwóch paleorekonstruktorów-grafików: John Conway i C.M. Koseman dbali o naukową stronę tego niesamowitego dziełka. I chyba im się udało.

Ilustracje zaskakują. Jesteśmy przyzwyczajeni do bardzo stereotypowej wizji dinozaura jako takiego. Rysunki czy rekonstrukcje widzimy zwykle z profilu – bo tak przedstawiane są też szkielety, bardzo źle wyglądające en face oraz dlatego, że i zwierz nie wygląda tak majestatycznie z pękatym brzuszyskiem pod groźną paszczą. Mało kto w publikacjach nienaukowych pokazuje dinozaury opierzone (tu anegdotka – to często wymóg wydawców; natrafiłam kiedyś na dyskusję pewnego grafika-artsty, który tłumaczył, że nie mógł w książce dla dzieci narysować inaczej, bo wydawca zabronił, co więcej: nakazał mu usunąć zęby tyranozaurom, bo dzieci się przestraszą).

cover

Ocywiście w tej książeczce nawet autorzy podkreślają, że wizja artystyczna niekoniecznie musi być zgodna z prawdą – chociażby dlatego, że pokazuje teorie oraz czasem niepotwierdzone pomysły paleontologów. Mimo to jest bardzo ciekawa.

Sami zobaczcie.

1879hjip51glcjpg

Mażungazaur, drapieżnik z Madagaskaru, widziany en face. Do tego nieco kolorów godowych, żeby przyciągnąć samicę (odstraszyć przeciwnika?).

1879hoq569bz2jpg-1

Śpiący tyranozaur.

1879hoacxz3t7jpg

Grupa protoceratopsów, niewielkich krewniaków słynnego triceratopsa, tu zaprezentowana podczas pasienia się na drzewie jak kozy.

1879hnslhezhojpg

Plejzozaur zamaskowany na dnie morza jak płaszczka czy węgorz – w przeciwieństwie do  „klasycznego” wizerunku drapieżnika prującego przez fale.

1879hlzhm2lyljpg

Stadko lielynazaur, niewielkich roślinożernych dinozaurów, których szczątki odkryto na terenach w mezozoiku podbiegunowych – paleontolodzy podejrzewają, że mogły być stałocieplne. Tu dodatkowo pokryte pierzem/sierścią.

Autorzy postanowili też poigrać z wizją tzw. skinwrappingu – czyli tendencji do pokrywania modeli dinozaurów skórą dokładnie tak, jak pokazueje ich szkielet. W jednym  rozdziałów zamieścili zrekosntruowane w ten sposób dzisiejsze ssaki – małpy, koty, bydło – którym nadano też lekko „gadzie” cechy. Daje to absurdalne wyniki i zmusza do myślenia. Poniżej krowa i kot:

1879hki7m2o7zjpg1879hkw0ymnkbjpg

Na Amazonie album kosztuje 35 dolarów plus wysyłka z USA; na brytyjskim – od 22 funtów. Chyba pora zacząć odkładać…

Reklamy

5 uwag do wpisu “Dinozaury, jakich nie znacie – w albumie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s