Ozimek volans – największy gad latający z Polski

Dzisiaj w południe prof. Jerzy Dzik – dziadek i ojciec polskiej paleontologii – i dr Tomasz Sulej na konferencji prasowej ogłosili odkrycie największego gada latającego triasu.

Trias to jeden z trzech okresów ery mezozoicznej – czyli ery dinozaurów. Okres pierwszy i najstarszy (ok. 252-2001 mln lat temu), gdy dinozaury wcale nie przypominały t-rexa, a raczej niewielkie jaszczurki na dwóch nogach, konkurujące z innymi gadami, w tym krokodylomorfami i gadami ssakokształtnymi. Jednym, z takich niezwykłych gadów nie-dinozaurzych był bohater dnia, Ozimek volans.

Zwierzaka nazwano swojsko od nazwy miejsca, w którym go znaleziono – w pobliżu Ozimka na Śląsku Opolskim, niedaleko słynnego Krasiejowa. Jak podaje NatGeo, kości wydobywano przez – uwaga – 13 lat. Ba, pierwszą kość znaleziono w 2001 roku, wykopaliska zakończono w 2014, a dwa lata tworzono opis i manuskrypt. Dzisiaj nastąpiła oficjalna prezentacja.

o

Ozimek między przednimi a tylnymi łapami rozpiętą miał błonę – raczej szybował, niż latał. Miał długą szyję, podobnie też długie kończyny – jak wczesne dinozaury „biegające”, np. celofyz. Największe osobniki miały około 90 cm długości, chociaż większość znalezionych skamieniałości należy do mniejszych sztuk. Paleontolodzy zakładają, że Ozimki polowały na insekty i drobnicą kręgowców – co w sumie jest dość logicznym wnioskiem, patrząc na budowę tych gadów. Wiek skamieniałości szacuje się na ok. 230 mln lat.

Więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście samego dr. Suleja i Dawida Dróżdża na National Geographic Polska. Z kolei publikacja naukowców dostępna jest na stronie PAN – można ją przeczytać tu.

Zdjęcie użyte w tekście pochodzi z wideo powyżej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s